Subscribe via RSS Feed

Kalkan

Antalya kaş kalkan

Antalya kaş kalkan

Tarihte bilinen ilk yerleşim bölgelerinden olan Likya, Antalya’dan Fethiye’ye kadar olan şehir devletlerini kapsamaktaydı. O zamanki şehir merkezi Xanthos “Likya diline göre Arna, bugünkü kullanılan ismi ile Kınık” tır.

Kalkan, bir Akdeniz kasabasının tipik özelliklerini taşımaktadır. Bozulmaya uğramamamış doğası, tertemiz denizi, bol oksijenli havası ile turizmde gözbebeği haline gelmekte ve popülaritesi günden güne artırmaktadır. Bunun yanısıra yoğun ve çarpık konut inşaasına karşı günümüzde halen direnmektedir.
Antalya bölgesinde Belek, Beldibi, Side-Manavgat ve Kemer; Ege‘de Fethiye, Bodrum, Kuşadası, Marmaris gibi turizm merkezlerine, özgün yapısı ile Kalkan ve çevresi, hem Ege hem Akdeniz özellikleri taşıyan yepyeni bir alternatif olarak gelişmektedir.
Kalkan Antalya iline bağlı Kaş ilçesinin küçük bir beldesi olsa da turizm döneminde nüfus yoğunluğu gerek yabancı gerekse yerli turistlerin katılımı ile doruk noktasına ulaşmaktadır. Bölgenin en önemli geçim kaynakları arasında turizm, zeytin yetiştiriciliği ve seracılık yer almaktadır.